Історія Черкаської обласної філармонії

 

Комунальний заклад «ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСНА ФІЛАРМОНІЯ

Черкаської обласної ради»

      Черкаська обласна філармонія – один із найважливіших культурних осередків не лише Черкаської області, а й центрального регіону України. Зберігаючи кращі традиції академічного та народного національного мистецтва, філармонія реалізує ідеї високої просвітницької місії – естетичного виховання та зміцнення внутрішньої культури черкасців.

      Свою біографію Черкаська обласна філармонія відлічує з 1-го червня 1955 року, коли було прийняте відповідне рішення виконкому обласної ради депутатів трудящих. Через два роки почався набір до її першого мистецького колективу – Черкаського народного хору. Відбувалися перші концерти і перші артистичні поїздки містами і селами області. До концертних програм включали музику, спів, художнє слово, циркові номери. Поступово популярність колективу зростала: артисти – бажані гості, їх із нетерпінням чекали у різних куточках нашого краю. У 1957 році філармонія вже мала перший всесоюзний успіх – участь Черкаського народного хору у Московському Всесвітньому фестивалі молоді і студентів. Тоді ж відбулося прем'єрне виконання Ольгою Павловською незгладимої вітчизняної музичної пам'ятки про Другу світову війну – пісні-реквієму Анатолія Пашкевича «Степом, степом…» на слова Миколи Негоди. Згодом поступово Черкаська обласна філармонія стала поповнюватися новими колективами і солістами.

      Однією із найважливіших засад діяльності філармонії є плекання і розвиток кращих надбань академічного музичного виконання. Сьогодні, продовжуючи кращі культурно-просвітницькі традиції своїх попередників, у Черкаській обласній філармонії радість мистецтва відвідувачам дарують: 

 • лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка Черкаський академічний заслужений український народний хор (художній керівник та головний диригент Наталія Шмараєва-Гожа);
 • академічний симфонічний оркестр (створений у 2012 році на базі камерного оркестру, художній керівник та головний диригент – заслужений діяч мистецтв України Олександр Дяченко);
 • ансамбль народної музики «Росава» (заснований 1983 року, з 2019 року керівник Сергій Осауленко;
 • народна артистка України Людмила Ларікова (сопрано);
 • лауреат міжнародних конкурсів Олена Лютаревич-Марченко  (сопрано);
 • вокальне тріо "Аріана" (створене у 2018 році).

      Відомо, що без хорошого концертмейстера не може бути достойного виконання твору, навіть коли солістом є зірка першої величини. Нині у філармонії працюють високопрофесійні майстри фортепіано, концертмейстери: заслужена артистка України Олена Бєлкіна та  Марина Романенко.           Концертні програми обласної філармонії ведуть народна артистка України Ольга Калина, в минулому артистка тріо «Вербена», та лектор-музикознавець симфонічного оркестру Тетяна Гук.

      Черкаська обласна філармонія пишається своєю ошатною будівлею. Реконструкція, яка була розпочата на початку 2000-их років і тривала майже 10 років, перетворила Черкаську обласну філармонію у справжній храм культури. Концертна зала філармонії на 800 глядацьких місць за своїми просторовими та акустичними властивостями посідає третє місце в Україні, тобто перебуває в одному ряду з прославленими оперними театрами. Інтер’єр, м’які зручні крісла створюють комфортні умови для сприйняття мистецтва.

 

      Черкаська філармонія відкрила багато  відомих Україні й світові імен і стала «зірковим» стартом для багатьох артистів. Серед них:

 • Герой України, народний артист України хормейстер Анатолій Авдієвський;
 • народний артист України, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ-го ступеня хормейстер і композитор  Анатолій Пашкевич;
 • Герой України, народна артистка України, повний кавалер орденів княгині Ольги, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Раїса Кириченко;
 • вокалісти зі світовою славою – народний артист України Валентин Пивоваров та народна артистка України, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Людмила Монастирська;
 • народна артистка України, кавалер ордена «За заслуги» ІІІ-го ступеня Ольга Павловська;
 • народні артисти України Євген Кухарець, Василь Бокоч;
 • сучасна зірка естради – Олег Винник.

 

      На сьогоднішній день у філармонії працюють творчі особистості, відзначені почесними званнями:

Народний артист України

 • майстер художнього слова Ольга КАЛИНА (у минулому бандуристка тріо "Вербена")
 • співачка Людмила ЛАРІКОВА (у минулому бандуристка тріо "Вербена")

Заслужений діяч мистецтв України

 • Олександр ДЯЧЕНКО – художній керівник і головний диригент академічного малого симфонічного оркестру

Заслужений артист України

 • Андрій ЄФІМОВ – артист балету Черкаського народного хору
 • Юрій ІЛЬЧУК – артист Черкаського народного хору
 • Людмила ЙОСИПОВА – артистка Черкаського народного хору
 • Володимир ЛОКТЄВ – артист оркестрової групи Черкаського народного  хору
 • Геннадій КАБІН – концертмейстер академічного симфонічного оркестру
 • Олексій КОЛЕСНИК – керівник оркестрової групи Черкаського народного хору
 • Олександр ШНАЙДЕР – концертмейстер групи контрабасів академічного симфонічного оркестру

Заслужений працівник культури України

 • Зиновій ЮРОВИЧ – менеджер (управитель) з адміністративної діяльності Черкаського народного  хору
 • Валентина ЯКОВЛЕВА – заступник директора Черкаської філармонії
 • Володимир ЄФІМОВ - заступник директора  Черкаської філармонії

      Артистична історія Черкаської обласної філармонії містить чимало цікавих і змістовних сторінок. Після створення Черкаського народного хору вона була продовжена у 1960 році організацією першого естрадного гурту –  ВІА «Веселі голоси» (вокально-інструментальний, згодом – естрадно-інструментальний ансамбль). Пізніше сформувався ВІА «Мелодії молодості», солістами якого були Тетяна Кочергіна, подружжя Мельників, Вадим Гарькавий, Валентина Яковлєва і Тетяна Мелешко. Керували колективом талановиті виконавці та аранжувальники Чаплікас Альгердас, з 1979 року – Віктор Свиридов.

      1964 року у філармонії було створено два музичні лекторії, які популяризували найкращі зразки класичного та народного мистецтва, естетично виховуючи слухацьку аудиторію, зокрема школярів та молодь. У лекторіях здобули популярність і високе мистецьке визнання просвітителі – виконавці, музикознавці та літератори, а саме: лауреат республіканських конкурсів майстрів художнього слова Юрій Смолянський, виконавці-просвітителі Лідія Манюк, Олександр Сніховський, Євген та Єлизавета Ейхорсти, Ігор Полторан, Юрій Остапчук, Аркадій Скрипник, Микола та Людмила Афанасови, Людмила Погрібна, Анатолій Водолад, Олександр Єрмолаєв, Володимир Філіпов, Віталій Дука. У музичному лекторії починали свою роботу заслужений артист України Володимир Чорнодуб та народна артистка України, кавалер ордена княгині Ольги III ступеня Валентина Саввопуло, яка потім стала солісткою та принесла славу філармонії на численних міжнародних конкурсах і фестивалях, а також гастролях по всьому світу.

      З 1975 року у Черкаській філармонії діяв ВІА «Калина» (керівники – О.Зуєв, М.Некрич, М.Панзюк), а з 1983 року – ВІА «XX век» з солісткою Тетяною Кочергіною. У 1981 році Т.Кочергіна отримала другу премію на міжнародному конкурсі естрадних вокальних виконавців «Золотий Орфей» (Болгарія).

      Успішне артистичне буття Черкаської обласної філармонії не мислиться без багатолітньої плідної діяльності митців, які хоч і завершили активну художню практику, однак створили чимало незабутніх  епізодів мистецької історії нашої творчої установи. Тривалий час у Черкаській філармонії працювали талановиті музиканти і творчі колективи, широко відомі в Україні та за її межами. Перші солісти — народна артистка України Раїса Кириченко, народна артистка України Ольга Павловська, заслужена артистка України Тетяна Халаш, заслужені працівники культури України Діана та Василь Матющенки.      Золота сторінка культурної історії Черкаської філармонії – творча діяльність тріо бандуристок "Вербена" (1987 - 2017), яке розпочинало свій шлях у складі Людмили Ларікової, Лідії Зайнчківської та Ольги Калини. Утверджуючи і популяризуючи глибинне національне мистецтво, прилучаючи до бандури все нових і нових прихильників, "Вербена" дала багато концертів української пісні в різних регіонах України, у багатьох країнах світу – Лаосі, Нікарагуа, на Кубі, в Росії,  Казахстані, США, Австрії, Йорданії, Польщі, Чехії, Туреччині. Підтвердженням їх високого мистецького виконавського рівня стали звання лауреатів ряду всеукраїнських та міжнародних конкурсів. 1999 року за значний особистий внесок у розвиток української культури і вагомі творчі здобутки Лідії Зайнчківській, Ользі Калині і Людмилі Ларіковій присвоєно почесне звання "Народний артист України". З 2008 року колектив працював в оновленому складі: Інга Міхаль, заслужена артистка України Наталія Мамалига та народна артистка України Лідія Зайнчківська. "Вербена" записала кілька компакт-дисків, видано два випуски збірок пісень з репертуару тріо, а також про легендарний ансамбль знято фільми "Літо зоряне", "Де ти, пташино" (режисер Катерина Таран, Черкаси, ОДТРК), "Якось у "Проліску", "Пісенне намисто" (режисер Ліана Довгопола, Національна телекомпанія України).

     Черкаська філармонія шанує заслужену артистку України Тамару Власенко, яка 44 роки успішно представляла мистецтво художнього слова та захопливо вела мистецькі програми. Містяни із вдячністю згадують виступи солістів ансамблю народної музики "Росава" заслужених артистів України Олени Варич та Миколи Петрини. Майже два десятиліття служив вітчизняній музиці як художній керівник Черкаського народного хору заслужений діяч мистецтв України Леонід Трофименко. Лауреат міжнародних та республіканських пісенних фестивалів соліст-вокаліст Віталій Дука протягом ряду літ успішно суміщав мистецьку та адміністративну діяльність як художній керівник філармонії, а зараз він немало зусиль докладає для залучення школярів та молоді Черкас і області до світу музичного мистецтва в рамках циклу програм «Артисти Черкаської філармонії ─ школярам». Більше десяти років працювали у філармонії заслужена артистка України співачка Олена Мальцева (мецо-сопрано) та заслужена діячка мистецтв України Лідія Пономаренко – режисер-постановник концертних, тематичних та ювілейних святкових програм.

 

      Сприяли налагоджуванню та організації роботи Черкаської обласної філармонії її директори:

 • 1955 р. – Олександр Михайлович Люндовський.
 • 1955 - 1957рр. – Євген Михайлович Котел.
 • 1957 - 1959 рр. – Іван Семенович Гурський.
 • 1959 р. – Андрій Хомич Хмара (в.о. директора).
 • 1959 - 1963 рр. – Олександр Михайлович Люндовський.
 • 1963 - 1970 рр. – Володимир Юрійович Бєлєнький.
 • 1970 - 1975 рр. – Олександр Іванович Григор’єв.
 • 1975 р. (в.о. директора) – Павло Іванович Малоземов.
 • 1975 - 1982 рр. – заслужений працівник культури України Борис Іванович Верлінський.
 • 1982 - 2012 рр. – заслужений працівник культури України Антанас Аугустинович Петраускас (за його підтримки створено ансамбль "Росава", тріо бандуристок "Вербена", у 2007 році Черкаському заслуженому українському народному хору було надано статус академічний).
 • 2012 - 2013 рр. – заслужений діяч мистецтв України Олександр Миколайович  Дяченко (у непростий і буремний час поєднував творчу як керівник оркестру і адміністративну роботу, за його ініціативи та клопотань у 2012 на базі камерного оркестру було створено симфонічний оркестр).
 • 2013 р. (з квітня по червень) – Ольга Валеріївна Сисоєва (в.о. директора).
 • 2013 р.  (з червня) -  Юрій Григорович Федоряка. За його керівництва у 2017 році симфонічному оркестру було надано статус академічного, у 2018 році створено вокальне тріо «Аріана».

      Зала Черкаської філармонії пам’ятає чимало знакових подій і славетних імен. За 65 років її існування на сцені виступали співаки-легенди – народні артисти Радянського Союзу Євгенія Мірошніченко, Белла Руденко, Юрій Гуляєв, Анатолій Солов’яненко, Іван Козловський, Борис Гмиря, Дмитро Гнатюк, Діана Петриненко; відомі музиканти-інструменталісти світового рівня – Давид Ойстрах, Святослав Ріхтер, Володимир Крайнєв, Мстислав Ростропович, Володимир Співаков.

      Черкаська обласна філармонія радо приймала знакові вітчизняні мистецькі колективи: Національний академічний оркестр народних інструментів України, Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України, Національний президентський оркестр, Національну заслужену капелу бандуристів України імені Георгія Майбороди, Національну заслужену академічну капелу України «Думка», Національний заслужений академічний ансамбль танцю України імені Павла Вірського та Національний заслужений академічний український народний хор  імені Григорія Верьовки. Разом із Черкаським симфонічним оркестром виступали зірки української академічної музики, зокрема: народні артисти України Богодар Которович (скрипка), Ольга Басистюк (вокал), Аатолій Баженов (скрипка), Світлана Добронравова (вокал), Юрій Кириченко (скрипка); заслужені артисти України Євгенія Басалаєва (фортепіано), Андрій Ільків (труба), Любов Доброноженко (вокал),Назарій Пилатюк (скрипка) та ін.

      Багато популярних естрадних співаків та колективів були гостями нашої концертної зали: Софія Ротару, Алла Пугачова, Андрій Макаревич, Вахтанг Кікабідзе, Нані Брегвадзе, Ніна Матвієнко, Едіта П’єха, Анна Герман, Людмила Зикіна, Тамара Гвердцителі, Дмитро Шуров, гурт «Mansound»; відомі актори радянського та українського кіно – Євгеній Леонов, Георгій Віцин, Юрій Нікулін, Донатас Баніоніс, Вія Артмане, Ада Роговцева, Ольга Сумська, Володимир Горянський.

     Черкаська обласна філармонія, маючи свою довгу та славетну історію, є одним із важливих осередків культури Черкащини. Тут кожен артист має всі можливості для самоствердження у своїй професії, для постійного підвищення особистого фахового рівня та задоволення культурних запитів любителів народного і класичного мистецтва Черкас та області.

 

.