ЧЕРКАСЬКИЙ АКАДЕМІЧНИЙ ЗАСЛУЖЕНИЙ УКРАЇНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ХОР

Лауреат Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка  Черкаський академічний заслужений український народний хор                                 

"У мистецтві Черкаського хору, в його піснях і танцях промовляє і виказує себе вся багатостраждальна душа і характер чесного і працьовитого українського народу."  Олесь ГОНЧАР

 

"Те, що дарує нашим серцям, нашим душам Черкаський народний хор своїми концертами – відроджує, береже і збагачує нашу древню національну духовність і культуру, будить патріотичну свідомість і гідність, утверджує в народі споконвічний гуманістичний дух українства."   Борис ОЛІЙНИК

 

"Хлібне зерно впізнають по колосу, а Черкаський хор – по голосу".        Сучасна народна приказка

 

     

 Виколисаний у Черкаському краї на землі Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка, на батьківщині Семена Гулака-Артемовського та Кирила Стеценка, Черкаський  академічний заслужений український народний хор увібрав у себе мелодику, дух і слово українського пісенного мистецтва і підняв його на найвищі вершини.

Створений у квітні 1957 року, хор пройшов яскравий творчий шлях. З початкових кроків свого існування він заявив про себе як самобутній, неповторний пісенний колектив, що черпає своє натхнення з народних джерел, збагачує перлини співочого фольклору мистецтвом класики. Перший успіх прийшов уже за кілька місяців. У липні колектив хору під началом його першого хормейстера Миколи Дмитровича Куща завоював срібну нагороду у Всесоюзному конкурсі хорових колективів. Після перемоги ще майже півмісяця Черкаський народний хор з успіхом виступав перед жителями Москви та делегатами VI Всесвітнього фестивалю молоді і студентів.

У різні роки творчої діяльності Черкаського народного хору його очільниками та головними диригентами були:

Микола Кущ (1957 – 1963 роки),

Анатолій Авдієвський (1963 – 1966 роки),

Володимир Конощенко (1966 – 1967 роки),

Анатолій Пашкевич (1967 – 1973 роки),

Олександр Стадник (1973 – 1975 та 1994 – 1997 роки),

Євген Кухарець (1975 – 1987 роки),

Петро Савчук (1987 – 1993 роки),

Леонід Трофименко (1997 – 2017 роки),

Володимир Федас (2017 – 2019 роки),

Василь Клименко (2019 - 2020 роки),

Наталія Шмараєва-Гожа (2020 - 2021 роки),

Володимир Федас (працює з жовтня 2021 року).

Хор виступав, піднімаючи культурний рівень земляків, у містах і селах Черкащини, а згодом почалися гастролі по всьому Радянському Союзу та виїзди з концертами за рубіж. Головною віссю його буття – від першого дня і по нині – є патріотизм, самовіддане подвижницьке служіння обраній справі, прагнення передати в музично-пісенних і танцювальних образах неповторну красу рідної землі та її народу.

1969 року, коли колектив очолював талановитий диригент та композитор Анатолій Максимович Пашкевич, хору присвоєно почесне звання "заслужений". Ряд пісенних перлин А.Пашкевича у виконанні Черкаського заслуженого народного хору, такі як "Степом, степом ..." на сл. М.Негоди, "Мамина вишня", "Батькове серце", "Хата моя, біла хата" на сл. Д.Луценка, обробки народних пісень "Ой вербо, вербо", "Несе Галя воду" та багато інших творів стали золотим репертуарним фондом. Під началом народного артиста України Євгена Івановича Кухарця (1975 - 1987) значно зросла професійна майстерність, творчий рівень колективу - і хор досяг міжнародного визнання. 1981 року підтвердженням великої народної любові і широкого визнання стало присудження Черкаському хору Державної (нині – Національної) премії України ім. Т.Г.Шевченка.

За велику працю і невичерпний талант художнім керівникам хору та солістам Анатолію Пашкевичу, Євгену Кухарцю, Ользі Павловській, Раїсі Кириченко, Анатолію Маняченку, Валентину Пивоварову, Василю Бокочу було присвоєно почесне звання "Народний артист України".

Заслуженими артистами України стали керівник оркестрової групи хору Олексій Колесник, диригент Володимир Конощенко, артисти Євгенія Крикун, Віктор Гнилоквас, Лев Бушмакін, Володимир Захаров, Петро Савчук, Михайло Тихоненко, Майя Авдієвська, Григорій Норець, Валентин Головченко, Валентина Кононцева, Євген Береза, Валентин Швиденко, Олександр Сокуренко, Іван Черненко, Іван Семененко, Анатолій Кліщ, Віктор Мокренко, Людмила Йосипова, Любов Головньова, Володимир Локтєв, Юрій Ільчук, Володимир Єфімов.

Звання "Заслужений діяч мистецтв України" були удостоєні диригенти Леонід Трофименко та Олександр Дяченко. Директор-розпорядник хору Зиновій Юрович, артисти Леонід Коваль, Валентин Луценко, Григорій Добжанський, Микола Плашкевич, Іван Супрун, Василь Матющенко, Діана Матющенко отримали звання "Заслужений працівник культури України".

За десятки років  існування  репертуар хору поповнився сотнями кращих ліричних, епічних, обрядових, побутових народних пісень, а також творами сучасних українських композиторів. Кожна пісня чи вокально-хореографічна композиція розповідає про історію і  культуру України. На сцені оживають барвисті картинки з минулого: козаки вирушають у похід, чумаки повертаються з ярмарку, хороводи хлопців та дівчат у ніч на Івана Купала та на зелені свята. І глядачі поринають в атмосферу істинно народного життя.

Знаний і шанований колектив під орудою художнього керівника Василя Клименка та хормейстера Наталії Шмараєвої-Гожої продовжує писати  сторінки свого творчого  життя. Нині в Черкаському хорі працює понад 50 осіб – артисти хорової та балетної груп, оркестранти.  На кожній репетиції митці наполегливо  відточують виконавську майстерність, готуються до філармонічних концертів та гастрольних виступів. Адже найбільша нагорода для них − це щирі посмішки та гучні оплески глядачів, які потребують повсякденної кропіткої  роботи.

Черкаський академічний заслужений український народний хор – це цілий світ, сповнений різнобарвними кольорами музики, співу, запального танцю. Його співаки і танцюристи разом із художнім керівником Володимиром Федасом, очільником оркестрової групи заслуженим артистом України Олексієм Колесником, балетмейстером Анастасією Огірчук підготували нові концертні програми, позначені високою майстерністю, відданістю мистецтву, втіленням народних українських традицій.

******************************************************************

Тематичні концертні програми, які пропонує Черкаський академічний заслужений український народний  хор:

  • «Пісні Черкаського краю»
  • «Слава козацька не вмре, не поляже» - до Дня Українського Козацтва, 
  • «На струнах Кобзаревої душі» - до 206-ї  річниці Т.Г.Шевченка,
  • «Роде  мій красний»:  «Український вертеп»,  «Народні обрядові ігри та гуляння»,
  • "Поезія і музика – пісенні два крила" – музично-літературні  вечори.

***************************************************************

 

Керівник оркестру Черкаського академічного заслуженого українського народного хору (з 1991 року) 

заслужений артист України Олексій Колесник.

Свій шлях музиканта-професіонала розпочав у Черкаському музичному училищі ім. С.С.Гулака-Артемовського, де навчався як баяніст у класі М.М.Русакова (1979 – 1983). Поглиблював та удосконалював музичні знання і уміння по спеціальності "народні інструменти" у Харківському національному університеті мистецтв ім. І.П.Котляревського під проводом доцента (пізніше – професора) Анатолія Гайденка – композитора і члена НСКУ, заслуженого діяча мистецтв України. 1990 року О.М.Колеснику присвоєна кваліфікація викладача, а також артиста і керівника ансамблю і оркестру народних інструментів.

У Черкаському народному хорі О.М.Колесник працює з 1985 року. Спочатку – артист хору, а 1991 року з отриманням диплому про вищу фахову освіту призначений керівником його оркестрової групи. Талановитий диригент та плідний аранжувальник. Уклав більше 300 оркестрових партитур пісень і танців, які входять до репертуару колективу. Також створив ряд самостійних інструментальних композицій, котрі прикрашають концертні виступи Черкаського академічного заслуженого українського народного хору.

Успішно співпрацював із солістками хору, які згодом були удостоєні високими творчими званнями: народними артистками України Раїсою Кириченко і Ольгою Павловською, заслуженою артисткою України Євгенією Крикун. Продуктивною виявилася і співпраця з художніми керівниками хору, у високому мистецькому визнанні яких є і частка роботи Олексія Колесника. Це – народний артист України композитор і диригент Анатолій Пашкевич, народний артист Євген Кухарець, заслужений артист України Петро Савчук, заслужений діяч мистецтв України Леонід Трофименко.

За вагомий особистий внесок у створення духовних цінностей та високі творчі досягнення неодноразово нагороджений почесними грамотами Черкаської облдержадміністрації та Міністерства культури України. 12 грудня 2007 року Олексію Колеснику присвоєно звання "заслужений артист України". Серед останніх відзнак – Почесна грамота міністерства культури (2017).

Творче кредо: "Моя ціль – розвиток народного вокально-хореографічного мистецтва на високому рівні".