Музичні програми

МУЗИЧНІ ПРОГРАМИ

"Музика – джерело радості мудрих людей, вона здатна викликати в народі добрі думки, вона глибоко проникає у його свідомість і легко змінює вдачі та звичаї." Давньокитайський філософ Сюнь-цзи (4 - 3 ст. до н.е.)

"Без музики життя було б помилкою." Німецький філософ Ф.Ніцше (ХІХ ст.)

"Не любить серце, не бачачи краси."  Український філософ Г.Сковорода (ХVІІІ ст.)

       

          Музика займає особливе місце в букеті мистецтв. Завдяки власній активній психофізіологічній природі вона жодну особистість не лишає байдужою до розмаїття красот її численних різновидів. Наряду з даром естетичної насолоди вона здатна зцілювати людину, пробуджувати у її душі найблагородніші пориви, розраджувати, очищати від негативних помислів і переживань. Час, проведений разом із музикою, яка до того ж доповнюється натхненням майстерного виконавця, підносить та наближує слухача до небесних і Божих висот, породжує значимі особистісні та соціальні імпульси творити прекрасне, удосконалюючи світ.

          Черкаська обласна філармонія готова подарувати Вам, наші шановні дорослі і юні гості, миті плідного і розрадливого спілкування з красою музики. У плані мистецької роботи філармонії на першу половину 2019 року ми намітили декілька циклів музичних програм. Сподіваємося, що кожен меломан знайде у них своє – те, що потішить його мистецькі уподобання. Запрошуємо Вас на наші концерти і сподіваємося, що відвідувачі філармонії проживуть їх у консонанс разом із нашими виконавцями та, отримавши катарсис, наберуться нових сил для відчуття радості буття.

          Протягом 64-го концертного сезону у першій половині 2019 року  Вашій увазі пропонуємо такі групи концертних програм:

1. Мистецькі презентації до святкових та пам'ятних днин (за участю  артистичних колективів та солістів філармонії).

2. Цикл "Черкаський симфонічний запрошує: Скарби оркестрової музики".

3. Цикл "Виступають мистецькі гості Черкаської філармонії".

4. Цикл концертів для усієї родини "Суботні зустрічі з музикою".

5. Цикл програм на замовлення "Артисти Черкаської філармонії ─ школярам".

          Нижче подаємо орієнтовний розклад концертів кожної мистецької програми. Однак застерігаємо, що в силу різних об'єктивних обставин можуть відбуватися зміни.

Дорогі наші відвідувачі, слідкуйте за афішами!

*******************************************************************************

І. Мистецькі презентації до пам'ятних та святкових днин (за участю усіх артистичних колективів та солістів філармонії)

„Свято – первинна і незнищенна  категорія  людської   культури. Воно може виродитися, але не зможе зникнути взагалі.”   М.Бахтін

           У перебігу буднів є миті – чи то драматичні й урочисті, чи то радісні і веселі, коли людство відволікається від щоденної суєти і зупиняється, згадуючи вікопомні і важливі для суспільства дати або насолоджуючись приємними емоціями та моментами відпочинку у дні народних гулянь. Так склалася традиція, що для відзначення цих знаменних днів прийнято збиратися разом, відзначаючи їх колективними святковими заходами – серйозними чи розважальними. Без свята, очевидно, людина відчула б себе відчуженою, одинокою, ізольованою від суспільства. Свято організовує маси людей різного віку, різних професій і соціальних прошарків суспільства, створює "неначе єдине народне ціле". Пам'ятні дати і свята – державні, релігійні, професійні, національні, національно-народні тощо  зазвичай вшановуються мистецькими колективними заходами, які демонструють сплав багатьох сторін духовного життя народу. Мистецькі знаменні акції, як правило, транслюють усім присутнім – артистам і глядачам – життєстверджувальні настрої, породжують яскраво виражене духовно піднесене налаштування.

          Тож запрошуємо черкасців та гостей міста до Черкаської обласної філармонії, щоб у єдиному пориві, примножуючи у громаді позитивні емоції і почуття, разом відзначати важливі суспільні та святкові події – як громадянського, так і мистецького чи народного плану. На їх пошанування ми приготували для Вас, наші шановні відвідувачі, змістовні і яскраві музично-літературні концертні композиції та мистецькі презентації.

          Протягом 64-го концертного сезону у першій половині 2019 року ми раді вшановувати і святкувати разом:

 • 5 березня: «Березнева імпреза» Святкова весняна програма академічного симфонічного оркестру
 • 11 березня: «До мене сьогодні всміхнувся Тарас» Концерт творчих колективів філармонії до 205 річниці Т.Г.Шевченка
 • 21 березня: Концерт «В ріку перероста дзвінкий ручай» до 70-річчя від дня народження українського композитора, поета і співака Володимира ІВАСЮКА 
 • 15 квітня: «Пісні Черкаського краю» – концерт Черкаського народного хору, приурочений до Міжнародного дня культури
 • 7 травня:  Концерт ансамблю «Росава» до Дня матері
 • 1 червня: Концерт Черкаського народного хору з юними артистами (до Міжнародного дня захисту дітей)
 • 14 червня: Закриття концертного сезону Черкаського симфонічного оркестру
 • 26 червня: Закриття 64-го концертного сезону Черкаської обласної філармонії. Концерт солістів та творчих колективів

*******************************************************************************

ІІ. "Черкаський симфонічний запрошує: Скарби оркестрової музики"

          Академічний малий симфонічний оркестр Черкаської обласної філармонії ЗАПРОШУЄ своїх прихильників, а також усіх небайдужих до високої музики. Ви матимете змогу насолодитися творами різних жанрів і мистецьких епох, мистецькими надбаннями вітчизняних та зарубіжних композиторів. У нашому репертуарі композиції багатого і розмаїтого образного змісту. До концертних імпрез Черкаського симфонічного оркестру ми залучаємо провідних солістів Черкаської обласної філармонії, відомих українських виконавців та знаних артистів зарубіжжя, а також надаємо унікальну змогу зіграти з оркестром молодим перспективним віртуозам.

           У другій частині 64-го концертного сезону (січень ─ червень 2019 року) виступи академічного малого симфонічного оркестру Черкаської обласної філармонії заплановані на:

 • 31 січня
 • 21 лютого До 35-річчя творчої діяльності заслуженого артиста України Г.Кабіна
 • 5 березня «Березнева імпреза»
 • 28 березня: Концерт симфонічного оркестру «Юні таланти грають із симфонічним оркестром»
 • 18 квітня
 • 15 травня «Українська музика ХХІ століття»
 • 14 червня: Закриття концертного сезону Черкаського симфонічного оркестру

*******************************************************************************

ІІІ. "Виступають мистецькі гості Черкаської філармонії"

         Професія артиста з давніх часів пов'язана з переїздами. Здійснюючи місію дарувати людям радість, борознили дорогами Європи французькі жонглери, німецькі шпільмани, русичі-скоморохи. На рубежі 18-19 століть їх справу продовжило нове покоління музикантів-віртуозів. ХХ століття збагатило традицію мандрівних виступів пересувними концертами великих колективів. Гастрольна діяльність не лише урізноманітнює життя артистів та глядачів. Культурний обмін здатен примножувати скарби мистецтва, породжувати нові ідеї, пропагувати нові твори, відкривати нові імена виконавців та авторів, залучати до прекрасного все нових і нових прихильників.

         Творчі колективи Черкаської філармонії успішно презентують жителям великих і малих міст України свої музичні напрацювання. У свою чергу, ми раді запропонувати містянам виступи кращих колективів та артистів, які представляють музичні традиції інших регіонів нашої Батьківщини:

 • 17 січня: Концерт «Різдво з Ніною Матвієнко»
 • 19 січня: Концерт секстету "ManSound"
 • 1 березня: Творчий вечір піаніста Любомира Мельника
 • 19 березня: Концерт камерного ансамблю "Равісан"
 • 24 травня: Концерт оркестру "Резонанс"
 • 29 травня «Promenade & Lost tango» Концерт камерного тріо «Promenade» (м.Львів)

*******************************************************************************

ІV. Цикл концертів для усієї родини "СУБОТНІ ЗУСТРІЧІ З МУЗИКОЮ"

          Вельмишановні батьки, вчителі, тітки і дядьки, старші брати та сестри, товариші і наставники, а також їх любі діти, учні, племінники, молодші брати і сестри, друзі та вихованці!

          Ви маєте раритетну нагоду з вигодою для особистісного інтелектуально-мистецького росту, більш тісного сімейного, товариського, братського та дружнього зближення і зріднення, отримуючи насолоду від спілкування з музикою, спільно провести цікаву і приємну годину. Ми пропонуємо Вам серію концертних заходів, де прозвучать найкращі перлини музичного мистецтва різних часів і народів. Чудова музика подарує вам гарний настрій і залишить незабутні враження, щоб обмінятися ними у подальшому післяконцертному спілкуванні.

          Заходи циклу "Суботні зустрічі з музикою" – це приворожливий вояж у світи академічної та народної музики минулого і сьогодення , знайомство з музичними інструментами, зустрічі з різними музичними жанрами, рандеву із композиторами минулого і сучасності. Кожна музична програма побудована як яскрава і змістовна музично-літературна композиція або просвітницька бесіда. Виконання музичних творів доповнюється поезією, художньою наочністю, відео, мистецьким рухом...

          Сподіваємось, що пропоновані музичні зустрічі, ефектне виконання артистів, музичні твори та яскраві враження і переживання від їх звучання, принесуть Вам, дорослі і юні слухачі, багато задоволення і навернуть Вас у табір шанувальників музики на все життя.

          У другій частині 64-го концертного сезону (січень ─ червень 2019 року) суботні зустрічі з музикою для усієї родини заплановані на наступні дати:

 • 23 лютого: "Дам лиха закаблукам". Програма ансамблю народної і сучасної пісні "Росава" та народної артистки України Ольги Калина
 • 20 квітня: "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню". Програма вокального тріо "Аріана" та народної артистки України Ольги Калини
 • 1 червня:  Концерт «Славиться Черкащина дзвінкими голосами» Черкаського народного хору з юними артистами

*******************************************************************************

V. Програми за замовленням "Артисти Черкаської філармонії ─ школярам"

          Шановні школярі, класні керівники, організатори навчально-виховної діяльності, директори загальноосвітніх шкіл Черкас та області! У другій частині 64-го концертного сезону (січень ─ червень 2019 року) Черкаська обласна філармонія пропонує для високого і плідного спілкування молоді з мистецтвом музики мобільні (за попереднім замовленням) культурно-просвітницькі години за темами:

 • "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню" (вокальне тріо "Аріана" та народна артистка України Ольга Калина)
 • "Дам лиха закаблукам" (ансамбль народної і сучасної пісні "Росава" та народна артистка України Ольга Калина) 

          Наші програми націлені на збагачення мистецького світогляду учнів, спрямовані впливати на їх емоційно-патріотичне зростання. Вони складаються з музичних композицій та коментарів-пояснень, які допоможуть настроїтися на музичне спілкування, покликані створити відповідну атмосферу захоплення і співпереживання, а також можуть посприяти повніше зрозуміти зміст, секрет і значення музичної композиції. Ми намагаємось формувати наповнення програм таким чином. щоб вони також допомагали в освоєнні навчання і були наближені до шкільних курсів гуманітарних і художніх дисциплін: музика, мистецтво, культура, література, історія, географія тощо. Тривалість програми відповідає шкільному уроку: орієнтовно 40 - 45 хвилин

          Запрошуємо школярів та їх наставників і батьків до філармонії, а також із задоволенням завітаємо з пропонованими концертними імпрезами у школи міста та області. Наші організатори концертної діяльності радо відгукнуться за телефонами:

ЯКОВЛЄВА Валентина Іванівна, заступник директора філармонії з концертної роботи ─ 0472-37-20-24; 098-333-89-52;

СИНЯВСЬКА Віра Михайлівна, головний адміністратор ─ 0472-33-24-72; 098-000-68-01; 050-387-98-85;

ДУКА Віталій Олексійович, адміністратор ─ 063-722-85-77.

 

 

    "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню"

 

Анонс музично-просвітницької програми,

укладачі і виконавці: вокальне тріо "Аріана", Ольга Калина.

     З давніх-давен українці шанують калину, тризуб і бандуру ─ символи, котрі були і є сталою духовною частиною нашої держави. Калина ─ знак вірності і чистоти, тризуб ─ сміливості, свободи та незалежності, а бандура ─ символ вільної української душі, яка несла жагучий запал драматичної чи дзвінкої пісні. Українська пісня та українська бандура – невід’ємні скарби нашого народу, які неможливо відібрати, знищити, продати, які завжди будуть дивувати і зачаровувати світ. Бандура ─ гордість української і світової культури!

    Вокальний ансамбль "Аріана" Черкаської обласної філармонії та народна артистка України Ольга Калина підготували для учнів старших класів музично-просвітницьку годину "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню". Мета артистів: оживити активний інтерес молоді до бандури та скарбів української народної і авторської пісні. Ми репрезентуємо один із популярних напрямків новітнього бандурного виконавства ─ тріо бандуристок, коли бандура у жіночих руках постає як символ ніжності й чарівності. Молоді виконавиці Аліна Вікарчук, Інга Міхаль, Вероніка Косенко ─ лауреатки Міжнародного фестивалю-конкурсу "Талановита молодь України" ─ приготували для шкільної аудиторії та їх наставників прекрасні різнобарвні вітчизняні ліричні вокально-інструментальні композиції, які милують слух виразними мелодіями та багатим звучанням бандури.

       Професійна бандуристка в минулому і учасниця легендарного тріо "Вербена" народна артистка України Ольга Калина здивує слухачів поетичною легендою про виникнення бандури, розкриє технологічні "секрети" сучасного інструмента, познайомить із історією бандурного виконавства, представить композиторів, які писали для бандури. Українське поетичне слово, у тому числі вірші класиків Тараса Шевченка, Івана Франка, у майстерному вокальному втіленні здатні пробуджувати у молодих душах потяг до прекрасного та високі патріотичні почуття.

"Музика різними мовами світу"

Анонс музично-просвітницької програми,

укладачі і виконавці: О.Лютаревич-Марченко, Я.Литвин, О.Бєлкіна

    А ви знаєте, що музика може не лише приємно заповнювати час привабливими поєднаннями виразних звуків, дарувати насолоду прекрасного чи підтримувати у хвилини смутку або радості. Музика, і це доведено дослідженнями учених, здатна допомогти глибше пізнавати світ та об'єднувати людей різних національностей. Саме цю ідею прагнуть реалізувати в адресованій школярам середнього і старшого віку музично-просвітницькій програмі "Музика різними мовами світу" митці Черкаської обласної філармонії: лауреат українських і міжнародних конкурсів оперного мистецтва співачка Олена Лютаревич-Марченко, майстер художнього слова Ярослав Литвин та заслужена артистка України піаністка Олена Бєлкіна.      Основу програми складають виконані на мові першоджерела найвиразніші і доступні широкому загалу фрагменти відомих опер композиторів із різних країн, а також народні пісні в класичному мистецькому опрацюванні. Вирушивши з України, ми побуваємо на батьківщині опери ─ сонячній Італії, відвідуємо грайливу Францію, велично мрійну Іспанію, драматичну Вірменію, прикрашену народними легендами і переказами Чехію. Через музику та художню розповідь діти зможуть доторкнутися до скарбів культури цих країн, відчути "нотки" національного темпераменту, які втілює характер кожної з іноземних мов. Ми дещо піднімемо завісу над захопливою історією життя опери ─ одного із найдавніших і найаристократичніших жанрів високого мистецтва, яка успішно налічує уже більше 400 років свого існування, розкажемо про важливі штрихи оперного етикету. Слухачі наяву зможуть переконатись і пройнятись, як чудово виспівуються різними мовами світу вічні слова: "мама" і "батько", "вітчизна", "любов", "життя", "казка" і багато інших ─ таких важливих у житті кожної людини. А найголовніше, ви пізнаєте, що таке справжнє bel canto і зможете хоч на трішки ─ на годинку ─ долучитись до його повноводої і безсмертної краси.

"Дам лиха закаблукам"

Анонс музично-просвітницької програми,

укладачі і виконавці: ансамбль "Росава", Ольга Калина

     Якщо вам цікаво більше знати про народну культуру і звичаї України та її сусідів, то запрошуємо провести приємну мистецьку годину разом із ансамблем "Росава" Черкаської обласної філармонії (художній керівник Володимир Махник). Музиканти і ведуча народна артистка України Ольга Калина для учнів середніх класів підготували пізнавальну музично-просвітницьку програму "Дам лиха закаблукам". Ми прагнемо познайомити дітей із музикою відомих народних танців різних регіонів України, таких як гопак, шалантух, аркан тощо. Вас захоплять також танці, які прийшли до нас із сусідніх країн і стали "своїми" ─ полька, чардаш, сирба. Діти дізнаються про історію виникнення народного танцювального мистецтва, тісну дружбу танцю із піснею, про роль музики на українському весіллі, почують поетичну легенду щодо народження ансамблю троїстих музик. Наше вміле і натхненне музикування створить позитивний бадьорий настрій дитячій аудиторії і її наставникам, продумано ж складена програма з поясненнями сприятиме збагаченню мистецького світогляду юні, а також формуванню патріотичних та естетичних рис їх особистості.


          Взаємодії музики з людиною надзвичайні. Мелодичні звуки творять чудо: в людині прокидається і перетворюється душа, змінюється стан, настрій. Музика панує над кожною емоцією, а емоції перемагають навіть фізичний біль. Музика активізує розумові здібності, працездатність та зосередженість, спроможна розвивати та підвищувати інтелект людини. Як довели вченні психологи, систематичні заняття музикою у віці від 5 до 15 років дозволяють значно підняти інтелектуальний потенціал людини, краще розвинути її пам’ять, аналітичні здібності, орієнтацію, впливають на позитивну корекцію нервової системи. Крім того, під час слухання музики регулюються фізіологічні процеси в організмі, стимулюється м’язова активність, підвищується загальний тонус організму, покращується мовна та рухова активність. Здатність музики впливати музики на психіку людини стало основою виникнення музичної терапії. Музика, виступаючи специфічним генератором цілісного ставлення до світу, може допомагати молодим людям краще зрозуміти навколишнє життя, красу природи, довершеність поезії, живопису, театру, історію свого народу. Однак справжні естетичні враження, насолоду від зустрічі з мистецтвом дістає лише той, хто вміє уважно слухати, переживати, розмірковувати над почутим, звик і прагне до систематичного спілкування із прекрасним.

    Про вагоме значення художнього, в тому числі і музичного виховання, у формуванні молоді твердили і твердять чимало педагогів, психологів, філософів, соціологів. Для прикладу, наведемо думки видатного вітчизняного учителя і мислителя В.Сухомлинського. Ще у 1950-х роках, відповідаючи тим, хто суспільний прогрес вбачав лише в освоєнні космосу, успіхах електроніки і кібернетики, він у "Листах до сина" пророче зазначив: "Якщо не поліпшиться виховання, ми наплачемося з математикою, електронікою і космосом... Найголовніший засіб самовиховання душі ─ краса. Краса в широкому розумінні ─ і мистецтво, і музика, і сердечні відносини з людьми". Ці застереження не були почуті вчасно. Тому вирішення проблем духовного розвитку людини сьогодні, по суті, стало обов'язковою умовою виживання суспільства. Усі наші сучасні біди мають, як правило, одну причину ─ дефіцит культури і моральності, нестачу доброти і милосердя, кризу довірливих людських стосунків.

    Музика є одним із засобів гармонійного розвитку особистості та формування її культури і моральності. Вона, подібно гімнастиці, що випрямляє тіло, виправляє душу. Якісна музика збуджує позитивні думки і почуття, викликає натхнення і насолоду, збагачує духовний світ людини. Без високої музики важко переконати хлопця чи дівчину, які вступають у світ, у тому, що людина прекрасна, а це переконання, по суті, є фундаментом емоційної, естетичної, моральної культури. Навколо нас вирує розмаїття музичної інформації. Музика звучить не лише в розмаїтих концертах, а й у численних теле- і радіопередачах, кіно, інтернет-сюжетах, нічних клубах і в кафе, у магазині, транспорті, спортивному залі... Без музики сьогодні не можна уявити собі жодної події чи суспільного заходу. Одна музика підносить душу до високих прагнень і діянь, а інша ж, навпаки, породжує нечестиві думки... У сучасному потужному музичному вирі ми, дорослі, повинні непорушно пам'ятати, що музика та музичне мистецтво як явище ─ це один із найбільш ефективних засобів всебічного розвитку молодого покоління. Якою стане дитина, багато в чому залежатиме і від музики, котра зустрінеться і оточуватиме її на життєвому шляху.

     Усвідомлюючи вагому роль музики у формуванні молоді, а значить і в майбутті України, артисти Черкаської філармонії відновлюють музично-просвітницький вектор своєї мистецької діяльності. Ми розпочинаємо підготовку цікавих музичних програм, які покликані представити школярам різних вікових категорій цінності національного і світового музичного мистецтва, залучати їх до глибокого пізнання таємниць художнього змісту твору, як виявляють благородну мету шліфувати та удосконалюють особистість дитини.