Новий вектор мистецької діяльності

Артисти Черкаської філармонії ─ школярам: новий вектор мистецької діяльності

          Про вагоме значення художнього, в тому числі і музичного виховання, у формуванні молоді твердили і твердять чимало педагогів, психологів, філософів, соціологів. Для прикладу, наведемо думки видатного вітчизняного учителя і мислителя В.Сухомлинського. Ще у 1950-х роках, відповідаючи тим, хто суспільний прогрес вбачав лише в освоєнні космосу, успіхах електроніки і кібернетики, він у "Листах до сина" пророче зазначив: "Якщо не поліпшиться виховання, ми наплачемося з математикою, електронікою і космосом... Найголовніший засіб самовиховання душі ─ краса. Краса в широкому розумінні ─ і мистецтво, і музика, і сердечні відносини з людьми". Ці застереження не були почуті вчасно. Тому вирішення проблем духовного розвитку людини сьогодні, по суті, стало обов'язковою умовою виживання суспільства. Усі наші сучасні біди мають, як правило, одну причину ─ дефіцит культури і моральності, нестачу доброти і милосердя, кризу довірливих людських стосунків.

          Взаємодії музики з людиною надзвичайні. Мелодичні звуки творять чудо: в людині прокидається і перетворюється душа, змінюється стан, настрій. Музика панує над кожною емоцією, а емоції перемагають навіть фізичний біль. Музика активізує розумові здібності, працездатність та зосередженість, спроможна розвивати та підвищувати інтелект людини. Як довели вченні психологи, систематичні заняття музикою у віці від 5 до 15 років дозволяють значно підняти інтелектуальний потенціал людини, краще розвинути її пам’ять, аналітичні здібності, орієнтацію, впливають на позитивну корекцію нервової системи. Крім того, під час слухання музики регулюються фізіологічні процеси в організмі, стимулюється м’язова активність, підвищується загальний тонус організму, покращується мовна та рухова активність. Здатність музики впливати музики на психіку людини стало основою виникнення музичної терапії. Музика, виступаючи специфічним генератором цілісного ставлення до світу, може допомагати молодим людям краще зрозуміти навколишнє життя, красу природи, довершеність поезії, живопису, театру, історію свого народу. Однак справжні естетичні враження, насолоду від зустрічі з мистецтвом дістає лише той, хто вміє уважно слухати, переживати, розмірковувати над почутим, звик і прагне до систематичного спілкування із прекрасним.

          Музика є одним із засобів гармонійного розвитку особистості та формування її культури і моральності. Вона, подібно гімнастиці, що випрямляє тіло, виправляє душу. Якісна музика збуджує позитивні думки і почуття, викликає натхнення і насолоду, збагачує духовний світ людини. Без високої музики важко переконати хлопця чи дівчину, які вступають у світ, у тому, що людина прекрасна, а це переконання, по суті, є фундаментом емоційної, естетичної, моральної культури. Навколо нас вирує розмаїття музичної інформації. Музика звучить не лише в розмаїтих концертах, а й у численних теле- і радіопередачах, кіно, інтернет-сюжетах, нічних клубах і в кафе, у магазині, транспорті, спортивному залі... Без музики сьогодні не можна уявити собі жодної події чи суспільного заходу. Одна музика підносить душу до високих прагнень і діянь, а інша ж, навпаки, породжує нечестиві думки... У сучасному потужному музичному вирі ми, дорослі, повинні непорушно пам'ятати, що музика та музичне мистецтво як явище ─ це один із найбільш ефективних засобів всебічного розвитку молодого покоління. Якою стане дитина, багато в чому залежатиме і від музики, котра зустрінеться і оточуватиме її на життєвому шляху.

          Усвідомлюючи вагому роль музики у формуванні молоді, а значить і в майбутті України, артисти Черкаської філармонії відновлюють музично-просвітницький вектор своєї мистецької діяльності. Ми розпочинаємо підготовку цікавих музичних програм, які покликані представити школярам різних вікових категорій цінності національного і світового музичного мистецтва, залучати їх до глибокого пізнання таємниць художнього змісту твору, як виявляють благородну мету шліфувати та удосконалюють особистість дитини.

          Шановні школярі, класні керівники, організатори навчально-виховної діяльності, директори загальноосвітніх шкіл Черкас та області! У 2018 - 2019 навчальному році Черкаська обласна філармонія пропонує для високого і плідного спілкування молоді з мистецтвом музики мобільні (за попереднім замовленням) культурно-просвітницькі години за темами:

  • "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню" – у виконанні вокального тріо "Аріана" та народної артистки України Ольги Калини;
  • "Музика різними мовами світу" – у виконанні Олена Лютаревич-Марченко (сопрано), заслуженої артистки України Олени Бєлкіної (фортепіано), Ярослава Литвина (майстер художнього слова).
  • "Дам лиха закаблукам" – у виконанні ансамблю народної і сучасної пісні "Росава" та народної артистки України Ольги Калини;

          Наші програми націлені на збагачення мистецького світогляду учнів, спрямовані впливати на їх емоційно-патріотичне зростання. Вони складаються з музичних композицій та коментарів-пояснень, які допоможуть настроїтися на музичне спілкування, покликані створити відповідну атмосферу захоплення і співпереживання, а також можуть посприяти повніше зрозуміти зміст, секрет і значення музичної композиції. Ми намагаємось формувати наповнення програм таким чином. щоб вони також допомагали в освоєнні навчання і були наближені до шкільних курсів гуманітарних і художніх дисциплін: музика, мистецтво, культура, література, історія, географія тощо. Тривалість програми відповідає шкільному уроку: орієнтовно 40 - 45 хвилин

          Запрошуємо школярів та їх наставників і батьків до філармонії, а також із задоволенням завітаємо з пропонованими концертними імпрезами у школи міста та області. Наші організатори концертної діяльності радо відгукнуться за телефонами:

ЯКОВЛЄВА Валентина Іванівна, заступник директора філармонії з концертної роботи ─ 0472-37-20-24; 098-333-89-52;

СИНЯВСЬКА Віра Михайлівна, головний адміністратор ─ 0472-33-24-72; 098-000-68-01; 050-387-98-85;

ДУКА Віталій Олексійович, адміністратор ─ 063-722-85-77.

 

          До вашої уваги анонси пропонованих програм.

**************************************************

"ЗАСПІВАЙ, МОЯ БАНДУРО, РІДНУ ПІСНЮ"

***************************************************

Рис. 1

          З давніх-давен українці шанують калину, тризуб і бандуру ─ символи, котрі були і є сталою духовною частиною нашої держави. Калина ─ знак вірності і чистоти, тризуб ─ сміливості, свободи та незалежності, а бандура ─ символ вільної української душі, яка несла жагучий запал драматичної чи дзвінкої пісні. Українська пісня та українська бандура – невід’ємні скарби нашого народу, які неможливо відібрати, знищити, продати, які завжди будуть дивувати і зачаровувати світ. Бандура ─ гордість української і світової культури!

          Вокальний ансамбль "Аріана" Черкаської обласної філармонії та народна артистка України Ольга Калина підготували для учнів старших класів музично-просвітницьку годину "Заспівай, моя бандуро, рідну пісню". Мета артистів: оживити активний інтерес молоді до бандури та скарбів української народної і авторської пісні. Ми репрезентуємо один із популярних напрямків новітнього бандурного виконавства ─ тріо бандуристок, коли бандура у жіночих руках постає як символ ніжності й чарівності. Молоді виконавиці Аліна Вікарчук, Інга Міхаль, Вероніка Косенко ─ лауреатки Міжнародного фестивалю-конкурсу "Талановита молодь України" ─ приготували для шкільної аудиторії та їх наставників прекрасні різнобарвні вітчизняні ліричні вокально-інструментальні композиції, які милують слух виразними мелодіями та багатим звучанням бандури.

          Професійна бандуристка в минулому і учасниця легендарного тріо "Вербена" народна артистка України Ольга Калина здивує слухачів поетичною легендою про виникнення бандури, розкриє технологічні "секрети" сучасного інструмента, познайомить із історією бандурного виконавства, представить композиторів, які писали для бандури. Українське поетичне слово, у тому числі вірші класиків Тараса Шевченка, Івана Франка, у майстерному вокальному втіленні здатні пробуджувати у молодих душах потяг до прекрасного та високі патріотичні почуття.

********************************************

"МУЗИКА РІЗНИМИ МОВАМИ СВІТУ"

********************************************

          А ви знаєте, що музика може не лише приємно заповнювати час привабливими поєднаннями виразних звуків, дарувати насолоду прекрасного чи підтримувати у хвилини смутку або радості. Музика, і це доведено дослідженнями учених, здатна допомогти глибше пізнавати світ та об'єднувати людей різних національностей. Саме цю ідею прагнуть реалізувати в адресованій школярам середнього і старшого віку музично-просвітницькій програмі "Музика різними мовами світу" митці Черкаської обласної філармонії: лауреат українських і міжнародних конкурсів оперного мистецтва співачка Олена Лютаревич-Марченко, майстер художнього слова Ярослав Литвин та заслужена артистка України піаністка Олена Бєлкіна.

          Основу програми складають виконані на мові першоджерела найвиразніші і доступні широкому загалу фрагменти відомих опер композиторів із різних країн, а також народні пісні в класичному мистецькому опрацюванні. Вирушивши з України, ми побуваємо на батьківщині опери ─ сонячній Італії, відвідуємо грайливу Францію, велично мрійну Іспанію, драматичну Вірменію, прикрашену народними легендами і переказами Чехію. Через музику та художню розповідь діти зможуть доторкнутися до скарбів культури цих країн, відчути "нотки" національного темпераменту, які втілює характер кожної з іноземних мов. Ми дещо піднімемо завісу над захопливою історією життя опери ─ одного із найдавніших і найаристократичніших жанрів високого мистецтва, яка успішно налічує уже більше 400 років свого існування, розкажемо про важливі штрихи оперного етикету. Слухачі наяву зможуть переконатись і пройнятись, як чудово виспівуються різними мовами світу вічні слова: "мама" і "батько", "вітчизна", "любов", "життя", "казка" і багато інших ─ таких важливих у житті кожної людини. А найголовніше, ви пізнаєте, що таке справжнє bel canto і зможете хоч на трішки ─ на годинку ─ долучитись до його повноводої і безсмертної краси.

********************************************

"ДАМ ЛИХА ЗАКАБЛУКАМ"

********************************************

          Якщо вам цікаво більше знати про народну культуру і звичаї України та її сусідів, то запрошуємо провести приємну мистецьку годину разом із ансамблем "Росава" Черкаської обласної філармонії (художній керівник Володимир Махник). Музиканти і ведуча народна артистка України Ольга Калина для учнів середніх класів підготували пізнавальну музично-просвітницьку програму "Дам лиха закаблукам". Ми прагнемо познайомити дітей із музикою відомих народних танців різних регіонів України, таких як гопак, шалантух, аркан тощо. Вас захоплять також танці, які прийшли до нас із сусідніх країн і стали "своїми" ─ полька, чардаш, сирба. Діти дізнаються про історію виникнення народного танцювального мистецтва, тісну дружбу танцю із піснею, про роль музики на українському весіллі, почують поетичну легенду щодо народження ансамблю троїстих музик. Наше вміле і натхненне музикування створить позитивний бадьорий настрій дитячій аудиторії і її наставникам, продумано ж складена програма з поясненнями сприятиме збагаченню мистецького світогляду юні, а також формуванню патріотичних та естетичних рис їх особистості.