Закриття концерного сезону Академічного симфонічного оркестру 19.06.2018

Навколо світу з музикою в серці

Черкаський симфонічний оркестр завершив 26-й концертний сезон

19 червня яскравим, блискучим, натхненним виступом наш місцевий мистецький фаворит ─ Симфонічний оркестр Черкаської філармонії підвів ефектну риску під черговим ─ 26-м концертним сезоном. Розмаїта і захоплива програма обумовила потужний інтерес черкаських меломанів ─ незважаючи на спеку і привабливість пляжування, філармонійна зала була забита вщент. Треба віддати належне шанованому художньому керманичу оркестру, що підбір музичних творів до виконання у нього і на цей раз був виграшний. Якщо згадати програми симфонічних вечорів хоча б нинішнього року, то зазначимо у них таки чимало промовистих черкаських прем'єр. Оркестр подарував містянам насолоду від темпераментних Половецьких танців О.Бородіна, оригінальних симфонічних капричіо ─ "Італійського" П.Чайковського та "Іспанського" М.Римського-Корсакова, взяв у полон віртуозністю та містикою "Рапсодії на теми Паганіні" С.Рахманінова, прилучив до нехитромудрої класики 8-ї симфонії Л.Бетховена, позабавляв "Россініаною" В.Зубицького та "Каприсами" Паганіні-Скорика, навіть запропонував музику претензійного Р.Вагнера і ясного мелодійного К.М.Вебера. Зміст кожної чергової імпрези Черкаського симфонічного оркестру позначений новизною ─ і це завжди звучить переконливо та подобається публіці.

І нинішнього вечора слухачі отримали розкішні музичні скарби. Звучала змістовна та мелодійна музика фінського композитора Я.Сибеліуса для любителів зосередженого занурення у красу ліричних переживань. Контрастували їй необтяжливі грайливі музичні теми з легкої і динамічної увертюри сонячного італійця Дж.Россіні. У її виконанні слухачів радували колоритними барвами сольні репліки дерев'яних духових інструментів. Любителі повеселитися підтанцьовували разом зі звуками шпарких польок із віденського сімейства вальс-синдикату братів Штраусів. Прихильники ж джазових звучань потішилися чуттєвими септакордовими гармоніями та вибагливими синкопованими ритмами у симфонічному попурі з відомих хітів опери "Поргі і Бесс" американця Дж.Гершвіна. Однак, якщо взяти до уваги ідею музичної мандрівки світами, що об'єднувала композиції пропонованого концерту, то було б непогано на шляху із Фінляндії до Італії завернути до Київського або Львівського регіону, щоб перейнятися виразністю вітчизняних романсових зворотів чи запальністю карпатських коломийок.

Скрипковий концерт Я.Сибеліуса став вишуканим подарунком нашим любителям високого мистецтва. Для його виконання до Черкас із Полтави завітав непересічний вітчизняний скрипаль ─ народний артист України Юрій КИРИЧЕНКО. Він ─ прекрасний соліст, у багатому репертуарі якого твори як українських, так і зарубіжних композиторів. Концерт для скрипки з оркестром Я.Сибеліуса входить до топової п'ятірки найбільш складних і престижних зразків віртуозного скрипкового жанру: Вівальді - Сибеліус - Бетховен - Мендельсон - Брамс - Чайковський. Причина полягає у складності партій як соліста, так і оркестру та важливої ролі диригента в узгодженні виконання. Глибина образного змісту, широта та насиченість розгортання обумовлює необхідність високої зосередженості слухацького сприйняття. Сам Сибеліус називав свій твір проклятим і прекрасним концертом для скрипки. Незважаючи на виконавські та змістовні труднощі, ця музика відома, приваблива і популярна. Реноме скрипкового концерту Я.Сибеліуса пояснюється очевидно особливим балансом між ефектною віртуозністю, музичною виразністю та доступністю.

Виконавська індивідуальна інтерпретація Ю.Кириченка була позначена поетичністю, трепетністю звуковидобування, що вирізняє її від загальноприйнятного більш патетичного стилю подачі, особливо у І частині. Натхненна і прониклива елегія у ІІ частині, яка заворожила зал, ─ найкращий епізод виконання концерту. Темпераментний і запаморочливо віртуозний Фінал захопив стрімкими і наступальними ритмами шаманських танців. Нелегка задача витримати абсолютно безупинний, наступально невблаганний рух без всяких відхилень до самого кінця солістом та оркестром була благополучно виконана.

Пишно і святково завершила вечір симфонічної музики композиція Дж.Гершвіна. Для її виконання до складу оркестру запросили групу саксофонів. Музиканти ─ це знаний і шанований у Черкасах Микола Євпак та його студенти. Виразність та привабливість гершвінівських популярних мелодій; насиченість, експресія, мальовничість оркестрових барв ─ все це утвердило і помножило атмосферу піднесеного свята, яка ні на мить не полишала філармонійну залу. Дякуємо оркестру, браво солісту, вшановуємо очільника оркестру за подарований час прекрасного спілкування з музикою, за потужний заряд життєвої наснаги та окрилення.