Відгук про концерт 19.12.2018

ЯК У ЧЕРКАСЬКІЙ ФІЛАРМОНІЇ ВІДЗНАЧАЛИ МИКОЛАЯ

Щедру порцію емоційного добра, натхнення, естетичної насолоди отримали на свято Миколая ті, хто завітав цього вечора до філармонії. Хоча у Черкасах 19 грудня на початок зимових празників проводилося чимало заходів (чого варте лише відкриття міської ялинки), гостей на показ оновленої вертепної дії прийшло чимало. І вони зробили цілком правильний вибір.

Філармонійне свято "Український вертеп", приурочене до Святого Миколая, – це прекрасна і змістовна вистава, яка достойно і сучасно продовжує народні мистецькі традиції. Колектив Черкаського академічного заслуженого українського народного хору – і співаки, і оркестранти, і танцюристи, а також технічний персонал – усі обернулися у вправних митців. Здійснилася "хімія-гармонія" співу, оркестрової гри, сценічного руху, хореографії, освітлення. І споконвічний український народний зимовий театр ожив, виблискуючи прекрасними піснями, колоритними танцями, дотепними жартівливими інтермедіями, привабливим сценічним оформленням.

Тепло, проникливо і слушно народна артистка України Ольга Калина нагадала сюжет вічної різдвяної містерії та новорічних українських карнавальних забав, які потому і були втілені на кону. Де факто, це було чудове дійство! Хористи не просто гарно співали, вони перевтілилися у народних персонажів. Кожен, жваво реагуючи на події, грав свою роль: реальних сільського дядька, молодиці, господаря, хазяйки, козака, діда, парубка чи дівчини. Глядачам це було зримо та цікаво, і тому все, що було у виставі, сприймалося безпосередньо, природно, захопливо і динамічно. Як наслідок - звичний концерт хору до новорічних свят обернувся у своєрідний мальовничий мюзикл із народного українського життя.

Керівнику Черкаського народного хору Володимиру Федасу вдалося доречно і виграшно поєднати у композиції вистави різнопланові зимові пісні як у традиційних стилях: чи то духовний кант або щедрівка у відомій манері, близькій до народного виконавства, так і новітні авторські твори, позначені сучасною стилістикою академічної і навіть естрадної музики. Порадував своїми святковими і казковими барвами оркестр (керівник оркестрової групи – заслужений артист України Олексій Колесник). Неслися у зал піднесені різдвяні дзвони-литаври та радісні дзвіночки. До збагачення оркестрової палітри доклали зусиль Євгенія Марчук, Сергій Осауленко, Геннадій Павлик - наші черкаські музиканти, які створили оркестрове аранжування нових композицій.

Своєю урочистою величчю і ніжністю захопив чарівний пролог на основі сьогочасної колядки Л.Кобільник, під яку неквапно і поважно на сцені мальовничо збиралися учасники дійства. Серед найвиразніших номерів ліричні вокально-симфонічні композиції. Вони вирішені колористично, цікаво у хоровій тканині та гармонії, тональних переходах, від чого народна основа тільки виграє. Особливо вразили поетичні колискові, які напрочуд тендітно виспівувала своєму Божому Маляті Діва Марія (Вікторія Грабович). Здивував і освіжив хід вистави актуальний до свята в оновленій версії відомий кант "Ой хто Миколая любить" (обробка О.Токар), де влад парадоксально поєдналися і строга манера церковного співу, і ритми поп-музики (заспівували Тетяна Величко і Жанна Бірка). Зірвала шквал оплесків ніжна колядка "Павочка ходить" із солісткою Галиною Сало. Захопила своїм рухом і пролетіла мов на санчатах пісня М.Плашкевича "Біла зимонько".

Із традиційних карнавальних персонажів глядачів особливо привабила непосидюча і вередлива Коза, яку майстерно зображала Кароліна Киян, веселили залу колоритна Маланка (Григорій Ульянченко), вправний пройдоха Доктор (Василь Клименко). Ефектною видалася інтермедія "Страшна казка" у виконанні бравої молодиці Солохи (Вітана Царенко). Обов'язково слід відмітити вдалу роботу балетмейстера Анастасії Огірчук, яка поставила на лише запальні танці, а й оживила вигідними рухами кожен номер вертепної дії.

Підсумовуючи, зазначу ще раз: вистава вдалася. Для тих, хто не бачив оновлений "Український вертеп" Черкаського народного хору, є приємна вістка. Колектив планує ще раз повторити дійство "Український вертеп" у січні під час новорічних свят. Так що слідкуйте за оголошеннями і приходьте, не пожалкуєте ─ отримаєте велике задоволення!

Музичний редактор Черкаської філармонії Л.Яворська