Академічний малий симфонічний оркестр

Академічний малий симфонічний оркестр КЗ «Черкаська обласна філармонія Черкаської обласної ради» був створений у 2012 році на базі камерного оркестру, заснованого у 1992 році. За роки активної мистецько-просвітницької діяльності, завдячуючи самовідданій праці артистів та художнього керівника колективу оркестр піднявся на високий рівень виконавської майстерності, завоював популярність серед тисяч глядачів України, Черкащини, нашого міста, одержав широке міжнародне визнання. Без перебільшення концерти камерного, а з часом і симфонічного  оркестру – це неповторне відчуття духовного піднесення, про що свідчать переповнені зали на концертах цього провідного і єдиного мистецького колективу симфонічного жанру Черкащини..

Об’єднав талановитих виконавців заслужений діяч мистецтв України Олександр Дяченко – вихованець Донецької консерваторії ім. С.С. Прокоф’єва та Національної музичної академії  ім. П.І.Чайковського. З його діяльністю пов’язане подальше становлення колективу, формування художніх і творчих традицій, самобутність та високий рівень виконання. Вперше на батьківщині великого Кобзаря Тараса Шевченка зазвучав професійний оркестр, який за короткий час створив десятки різноманітних концертних програм.

Висока майстерність колективу дозволяє сьогодні виконувати віртуозні оркестрові шедеври А.Вівальді, Й.С.Баха, Й.Гайдна, В.А.Моцарта, А.Дворжака, Р.Шумана, Ф.Шуберта, Й.Брамса, Ж.Бізе, Ф.Мендельсона, М.Глінки, П.Чайковського, Д.Шостаковича, І.Стравінського, А.Шнітке, К.Сен-Санса.

Невід’ємною складовою концертних програм з перших днів існування колективу стали перлини національної музичної спадщини. Завдяки саме симфонічному оркестру Черкащина вперше почула в концертному виконанні твори українських композиторів  Д.Бортнянського, М.Лисенка, В.Косенка, М.Скорика, Д.Клебанова, Є.Станковича, В.Івка, Б.Міхєєва, І.Шамо, В.Зубицького.

Самобутність, емоційність та глибина звучання оркестру здобули високу оцінку багатьох відомих музикантів. Завдяки цьому були підготовлені спільні програми з народними артистами України Богодаром Которовичем, Ольгою Басистюк, Анатолієм Баженовим, Лідією Шутко, Світланою Добронравовою, Євгенією Басалаєвою, Юрієм Кириченком, заслуженими артистами України Надією Петренко, Андрієм Остапенком,  Андрієм Ільківим, Віктором Тимцем, Анною Нужою, лауреатом Шевченківської премії Людмилою Монастирською (вокал), лауреатом міжнародного конкурсу ім. П. Чайковського Олексієм Набіуліним (фортепіано), Мирославою Которович та Сергієм Топоренком (скрипка), Олександром Пірієвим та Ярославом Мигалем (віолончель), Кирилом Шараповим (скрипка),   Денисом Северином (віолончель),  саксофоністом із США Майклом Леонардом, композитором і баяністом із Франції Олександром Шмиковим, піаністом з Італії Фермо Рошіньйо.

Приємні враження від роботи з оркестром, його музикантами залишились у диригентів Віктора Барсова (Росія), Вінстона Фогеля та Девіда Андре (США), Саїма Акчила (Туреччина), Олександра Долінського (Донецьк), Луїса Раміреса (Фінляндія – Чилі).

Багаторічною традицією у творчому житті оркестру стало виконання великих музичних полотен та творів малих форм артистами оркестру: заслуженим артистом України Г. Кабіним, Н. Бутовою, Л. Красавіним, О. Шнайдером, В. Бутовим, К. Шаєнком, М. Савченком (вихованцями Київської, Харківської, Донецької, Одеської консерваторій), що є свідченням високої виконавської майстерності артистів оркестру і стимулює їх до подальшої творчої діяльності. Більшість музикантів оркестру успішно поєднують роботу в оркестрі з викладацькою діяльністю.

Слухачі відчувають справжній апофеоз краси звучання музичних творів у оркестровому виконанні. Велику увагу Олександр Дяченко приділяє якісному оновленню репертуару з головним спрямуванням у русло духовно-культурного відродження в Шевченковому краю. Активна гастрольна діяльність  по  містах України та закордоном: в Латвії, Франції, Польщі, Італії підтверджує високий рівень артистично-виконавської майстерності колективу, супроводжуються захопленими відгуками глядачів, преси, радіо, телебачення.

Постійно працюючи над зростанням професіоналізму оркестру і кожного музиканта-оркестранта, художній керівник залучає до гри в оркестрі через конкурсний відбір здібних молодих музикантів-студентів Черкаського музичного училища, котрі переважно продовжують творчу діяльність у колективі як артисти оркестру, навчаючись у вищих навчальних музичних закладах.

Художній керівник і диригент академічного малого симфонічного оркестру Черкаської обласної філармонії - заслужений діяч мистецтв України Олександр Миколайович ДЯЧЕНКО.

Шлях до музичних висот О.Дяченко почав ще в дитинстві. Після закінчення Артемівського (нині Бахмутського) музичного училища (клас викладача    Пільгука А.І.) майстерність баяніста і педагога-музиканта він шліфував у Донецькій музичній академії   ім. С.С.Прокоф'єва під началом професора В.Протопопова. Проте фаховим визначенням О.Дяченко завдячує професору С.Ферульову, який у класі диригування запалив студента мрією про створення "свого" симфонічного оркестру, яка відтоді назавжди визначила мистецьку мету молодого музиканта.

1986 року після здобуття диплома, О.Дяченко отримав направлення у Черкаську філармонію, де очолив оркестрову групу Черкаського народного хору (1986 - 1990). Однак новопризначений керівник інструментального ансамблю не задовольнився виконанням супроводів до хорових чи танцювальних номерів хору. Захопивши підлеглих ініціативою самостійної концертної практики, він зі своїм оркестром дарував черкаським слухачам програми із популярних творів академічної та народної музики.

Прагнучи удосконалити диригентську майстерність, О.Дяченко продовжив навчання у класі оперно-симфонічного диригування під началом професора Євгена Дущенка (Національна музична академія ім. П.Чайковського, 1990 - 1994).

На початку 1992 року йому – студенту ІІІ курсу музичної академії – запропонували очолити оркестрову групу великого аматорського хорового колективу при Черкаському науково-виробничому об'єднанні "Ротор". Маючи потужну матеріальну і морально-естетичну опору від керівників виробництва, молодий і завзятий музика активно взявся до конкретної реалізації своєї мрії. Об'єднавши кращих музикантів міста, він сформував камерний оркестр – не знаний до цих пір на Черкащині такого роду виконавський колектив класичної музики. Його перший концерт відбувся уже в березні 1992 року.

Так починалася історія нинішнього симфонічного оркестру Черкаської філармонії. Його керівник не тільки створював і готував разом із музикантами нові цікаві концертні програми, а й вирішував питання існування свого колективу, які надзвичайно гостро постали після розпаду НВО "Ротор" та в часи перебудови. Врешті, завдяки невтомній ініціативі та наполегливості О.Дяченка, його мистецьке дітище, незважаючи на різноманітні і складні суспільні метаморфози, набуло адміністративного визначення. У 1993 - 2001 роках він – художній керівник та головний диригент камерного оркестру управління культури Черкаської облдержадміністрації.

2002 року за плідну творчу та організаційну діяльність Олександр Миколайович  Дяченко удостоєний звання " Заслужений діяч мистецтв України", а очолюваний ним колектив від 2002 року перейшов до Черкаської обласної філармонії. Згодом у відповідь на клопотання художнього керівника з 2012 року оркестр набув статусу малого симфонічного.

За роки своєї концертної діяльності симфонічний оркестр Черкаської обласної філармонії під керуванням О.Дяченка створив понад двісті найрізноманітніших концертних програм, що містять близько півтисячі творів зарубіжної та вітчизняної класики. На чолі свого оркестру О.Дяченко гастролював у містах України та за кордоном – у Латвії, Франції, Польщі, Італії. Як запрошений диригент він підготував та успішно виконав ряд концертних програм разом із симфонічними оркестрами Львівської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької, Миколаївської, Вінницької філармоній.

Олександр Дяченко як художній керівник оркестру постійно перебуває у творчому пошуку, урізноманітнюючи форми концертних імпрез, підбираючи та опановуючи разом із очолюваним ним колективом яскраві музичні опуси минулого та сьогодення. Серед особливостей його диригентського почерку – це дотримання композиторського стилю у виконуваних творах, намагання вибудовувати емоційне, динамічно захопливе розгортання музичної композиції, при складанні концертних програм – врахування запитів різних прошарків слухацької аудиторії. Намагаючись збагатити концертні враження черкаського любителя музики, О.Дяченко залучає до виступів свого симфонічного оркестру визначних вітчизняних та зарубіжних музикантів-солістів.

Свій багаторічний диригентський досвід Олександр Миколайович передає у Черкаському музичному училищі ім. С.С.Гулака-Артемовського. Там він керує студентським симфонічним оркестром, а також навчає основам мистецтва диригування.

2017 року з нагоди святкування 25-річчя Черкаський симфонічний оркестр отримав статус "Академічного" творчого колективу. А його художній керівник та головний диригент, роль якого у піднесенні оркестру першорядна, за високий професіоналізм, багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у популяризацію українського та світового музичного мистецтва був нагороджений Грамотою Верховної Ради України та нагрудним знаком. Найбільшим досягненням за більше ніж 30 років свого служіння музиці диригент Олександр Дяченко вважає любов глядачів, адже практично всі концерти керованого ним артистичного колективу збирають аншлаги. Своїм колегам художній керівник оркестру настійливо рекомендує віддано служити своєму ремеслу, щиро любити музику, бо вона може врятувати від усіх проблем.

Творче кредо диригента Олександра Дяченка: "Досконалості людини немає меж, однак прагнути до неї необхідно".